• սոցիալական ցանցերում անվտանգ հաղորդակցության կանոններին,
• կիբեռբուլինգի և կիբեռհանցագործությունների տեսակներին,
• անձնական լուսանկարների, տեսանյութերի և ինֆորմացիայի պահպանման կարևորությանը,
• ինչպես նաև՝ համացանցում սեփական և այլոց իրավունքների պահպանման մշակույթին։
Սերգեյ Ավանեսյանը ներկայացրեց իրական օրինակներ և կոնկրետ դեպքեր, որոնք օգնում են հասկանալ թվային միջավայրի հնարավոր վտանգները և դրանցից խուսափելու արդյունավետ ուղիները։
Հանդիպումն ընթացավ ակտիվ քննարկումների մթնոլորտում․ մանկավարժները բարձրացրին իրենց հարցերը, առաջարկեցին գաղափարներ և կիսվեցին անձնական փորձառությունով։
Արդյունքում ձևավորվեց ընդհանուր պատկերացում՝ ինչպես լինել պատասխանատու, տեղեկացված և ապահով ինտերնետ-օգտատեր։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում արհեստական բանականության կիրառությանն ու դրա հետ կապված մարտահրավերներին։ Նշվեց, որ ԱԲ լուծումները լայնորեն կիրառվում են տվյալների մշակման և որոշումների ընդունման գործընթացներում, ինչը պահանջում է ապահովել տվյալների գաղտնիությունն ու անվտանգությունը։
Առանձնահատուկ ուշադրություն դարձվեց ԱԲ կիրառությանը կրթության ոլորտում՝ շեշտելով դրա դերը ուսուցման անհատականացման և արդյունավետության բարձրացման գործում։ Միաժամանակ ընդգծվեց պատասխանատու և կանոնակարգված կիրառման անհրաժեշտությունը։
Քննարկվեց նաև արհեստական բանականությամբ կեղծ նկարների, ձայնային և տեսանյութերի («deepfake») ստեղծման խնդիրը՝ որպես տեղեկատվական անվտանգության և հանրային վստահության համար լուրջ ռիսկ։ Կարևորվեց մեդիագրագիտության զարգացումն ու կանխարգելիչ մեխանիզմների ներդրումը։
Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ ընդգծեց Գորիսի Յուրի Բախշյանի անվան թիվ 3 հիմնական դպրոցի մոտեցումը՝ լինել անվտանգ, ստեղծարար և զարգացող կրթական միջավայր, որտեղ յուրաքանչյուր աշխատակից գիտակցում է իր պատասխանատվությունը թվային աշխարհում։
Կատեգորիա: ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ | Ավելացրեց: ԽՄԲԱԳԻՐ (07.11.2025)